Půjčování anglických knih

Od února 2024 zavádím službu půjčování anglických knih dětem / teenagerům navštěvujícím kurzy angličtiny (ať už skupinové či individuální). Kdo bude mít zájem zkusit si doma v klidu přečíst opravdovou anglickou knížku, může mi napsat (jazykovka.modrice@seznam.cz), já nachystám knihy, které by mohly být vhodné, a na lekci si stačí vybrat. Je nutné dát vědět e-mailem dopředu, na lekci nemůžeme ztrácet čas hledáním vhodných knih.
Nemám k dispozici žádnou zjednodušenou četbu, jen normální anglické knihy, ale spousta dětí už je na úrovni, že by je mohla zkusit číst. Týká se to i těch mladších (prvostupňových), mám spoustu dětských knížek po mých dětech, spoustu dětských encyklopedií, apod.
Pro rodiče předškoláků a mladších je možnost, pokud sami umíte dobře anglicky, půjčit si dětské knížky, které můžete sami dětem číst. Opět, nemám nic ve zjednodušené angličtině, ale ono to nevadí, v dětských knihách je hodně obrázků, není nutné překládat, stačí jen číst příběh a povídat si o něm.
Na všech kurzech, když procvičujeme čtení, vždy zdůrazňuji, že opravdu nemá smysl překládat vše slovo od slova, učíme se přece dovednost čtení s porozuměním, ne překládání. Je důležité zvyknout si na to, že neznám vždy všechna slova v textu a že to vůbec nevadí, protože hlavní myšlence porozumím nebo třeba vyhledám ty informace, které potřebuji.
Knihy se budou půjčovat na měsíc s tím, že není problém tuto lhůtu prodloužit, pokud nikdo jiný nebude knihu chtít. Jediné, o co vás všechny poprosím, je, abyste dohlédli na to, aby se všichni ke knihám chovali tak, jako by byly jejich vlastní. Jen tak zajistíme, že poslouží i dalším dětem.
 
Níže najdete krátký text pro děti o tom, jak začít číst knihy v angličtině.
 

Dostávají se k Tobě první opravdové anglické knížky, které můžeš zkusit číst. Ale pozor, musíš dodržovat určitá pravidla:

  1. Mělo by Tě to bavit. Pokud ti nějaká knížka přijde moc obtížná, nech ji být a zkus jinou.
  2. Nebudeš znát všechna slova. To je naprosto normální. Nehledej vše ve slovníku, snaž se spíš odhadovat, co by to asi mohlo znamenat.
  3. Samozřejmě můžeš občas nějaké slovo vyhledat ve slovníku, ale nemělo by to být moc často, protože na začátek stačí, když pochopíš, o čem asi tak ta kniha je, nemusíš porozumět každému detailu.
  4. Vem si knížku a pusť se do čtení. Stačí jedna stránka a pak zase budeš pokračovat, až se Ti bude chtít. Tvým úkolem je pochopit, o čem kniha je, abys nám to pak mohl na hodině říct (až ji přečteš, žádný spěch).
  5. Z každé knížky si vyber přibližně 5 neznámých slov a piš si je někam na papír, do sešitu, do počítače, to nechám na Tobě.

A teď – co Ti to celé přinese? Pomalu se naučíš číst anglicky, pochopíš, že nevadí, že neznáš všechna slova a že není dobré vše doslova překládat, úplně stačí pochopit hlavní myšlenku.

A pak, až si několik slovíček vypíšeš, si také postupně rozšíříš slovní zásobu.

A teď ještě jednou hlavní pravidlo: Čti jen tehdy, kdy máš chuť. Pokud tě kniha nebude bavit, vezmi si jinou.

Knížky si nech, jak dlouho budeš potřebovat. Až je přečteš, můžeš dostat další, když tě to bude bavit.